Як зміцнити виснажений зимою організм?

Ось уже позаду зимові холоди, довгі зимові вечори, короткі дні без сонячного тепла та світла. У двері стукає довгоочікувана весна – пробудження природи, пора надій і сподівань. Однак багато людей в цей період відчувають фізичне і нервове виснаження, хочеться постійно спати, і ніщо не радує нас.
Чому ж так відбувається? Існує ряд факторів, які негативно впливають на організм людини в зимовий період. Серед них, похмурі короткі дні, довгі ночі – більшість часу доводиться проводити у закритому приміщенні при штучному освітленні.
Дефіцит сонячного світла приводить до змін у головному мозку людини, а саме, зменшується кількість вироблення серотоніну, який дуже часто називають гормоном щастя. Під дією сонячних променів його вміст у мозку збільшується і людину наповнює відчуття радості та задоволення, депресія відходить.
Біло-сірі зимові пейзажі теж сприяють виникненню у людини втоми, тобто вони перенасичують органи чуття людини монотонною інформацією і сприяють дефіциту динамічних вражень. В поєднанні з дефіцитом сонячного світла це приводить до фізичного та нервового виснаження.
Є ще один немало важливий фактор – це недостатня фізична активність протягом зимового періоду. Ми носимо важкий, некомфортний одяг, ведемо малорухливий спосіб життя – усе це призводить до нервової перевтоми. Адже усім відомо, що фізична активність позитивно впливає на роботу серця, покращуються кровообіг всіх органів та систем, функції нервової системи.
Вагоме значення відіграє і харчування у зимовий період – протягом зими ми вживаємо незначну кількість зелені, овочів і фруктів, споживаємо більше м’ясної і жирної їжі, консервацій. Та до середини зими навіть та невелика кількість овочів і фруктів втрачає свою енергетичну та біологічну цінність. В кінці зими у багатьох людей з’являється так званий «гіповітаміноз», який проявляється підвищеною стомлюваністю, сонливістю, втратою активності у всіх сферах життя.
Отже, причини виснаження організму з’ясовано. Щоб якнайшвидше відновити свої сили, треба негайно позбутися цих першопричин поганого самопочуття.
Ось декілька порад, які допоможуть зустріти весняну пору у повному розквіті сил.
У свій харчовий раціон включіть продукти, які багаті на клітковину – бажано свіжі, квашені овочі та фрукти. Слід використовувати у своєму раціоні продукти кольорової гами (помідори, солодкий перець, цитрусові, листя салату). Дуже корисним є поєднання меду, різних горіхів, ізюму і кураги. Є багато продуктів, які насичені амінокислотами, які збагачують наш організм серотоніном: вівсянка, гречка , молочні продукти, хліб з висівками, яйця, риба, м’ясо, усі бобові, фрукти, різноманітні горіхи. Грецький горіх – це справжня «комірка» корисних для нашого організму речовин, особливо у цю пору року.
Не забувайте про щоденну прогулянку на свіжому повітрі. Прогулянки мають бути тривалими, бо саме вони нададуть вам енергії та бадьорості, компенсують нестачу в сонячному світлі. Прогулянка – запорука хорошого настрою і здоров’я. Дуже корисним є активний відпочинок на свіжому повітрі: ігри, зарядка – чудово відновлюють сили.
Пам’ятайте, що ослаблений організм схильний до стресу – а це найкраща приманка для вірусів і мікробів.
Ведіть активний спосіб життя, займайтеся улюбленою справою, багато спілкуйтеся з друзями, робіть те, що вам приносить хороший настрій. Обмежте себе від негативу: суперечок, заздрощів, переглядів різноманітних телепередач, які виснажують духовно.
Весна несе радість, можливість повністю відновити свої природні захисні сили.

Уляшкевич М.О.,
методист обласного методичного кабінету
zdorovoe-i-pravilnoe-pitanie-menyu

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.