Як боротися із весняною депресією?

Нарешті настала весна, яку всі так довго чекали. І здавалося, треба б радіти приходу весняної пори, та тільки не виходить. Чомусь на душі незатишно, настрій пригнічений, постійно хочеться спати, робота втомлює, а вдома немає ні сил, ні бажання чимось займатися. Ні, це не лінь, це прояви весняної депресії.
Депресія – це не просто смуток або хандра, а психічний розлад, який характеризується трьома основними проявами: зниженням настрою, втратою відчуття радості від усього того, що раніше її викликало, песимістичною оцінкою подій, що відбуваються. Типологія цього розладу налічує кілька видів, серед яких окремою категорією виділяються так звані «сезонні». До них відносять зимову, осінню, весняну депресію. Саме остання є найбільш суперечливою, про причини якої досі сперечаються фахівці в області як медицини, так і психології, адже, здавалося б, дефіцит сонця і світла, який сам по собі іноді викликає подібний стан, не загрожує, так як навесні його зазвичай вдосталь, і ще більше – в перспективі.
Що ж тоді викликає весняну депресію?
Весняну депресію в інших випадках викликає сукупність причин, кожна з яких не здатна сама по собі спровокувати депресивні стани, проте всі разом вони створюють ефект, коли все дратує і не радує.
Причини весняної депресії викликаються наступними факторами:
- дефіцит сонячного світла;
- нестача свіжого повітря викликає кисневе голодування і призводить до гіпоксії (або кисневе голодування — патологічний стан, під час якого тканини і органи недостатньо насичуються киснем або кисню достатньо, але він не засвоюється тканинами);
- недолік мікроелементів і ряду вітамінів;
- малорухливий спосіб життя, що призводить до гіподинамії (порушення функцій організму (опорно-рухового апарату, кровообігу, дихання, травлення), яке сталося через обмеження рухової активності);
- ослаблення імунітету через неправильне харчування;
- гормональна перебудова організму (кожні півроку – навесні і восени організм перебудовується на новий сезон, тепліший або холодний) – без наслідків перебудова організму не проходить – він слабшає. Чутливіше реагує жіночий організм на гормональні зміни.
Виявивши у себе прояви сезонної депресії, спершу спробуйте впоратися з нею самостійно. Для початку не намагайтеся зусиллям волі подолати погане самопочуття, дайте собі невеликий перепочинок, тим більше при депресії у вас і так не знайдеться ні сил, ні бажання, щоб почати якусь активну діяльність. Краще в цей час декілька днів побути вдома, не займаючись нічим важливим або тим, що вимагає швидкого реагування і високої відповідальності. Дайте собі своєрідний тайм-аут, для накопичення сил. Далі починайте включатися в роботу, яка потребує чимало зусиль.
Для того, щоб вийти з депресивного стану, потрібні яскраві враження, які змусять прокинутися й радіти життю. У такі періоди треба вирватися з чотирьох стін на великий простір. Природа лікує душу. Важливо дотримуватись нормального розпорядку дня, який включає: здоровий сон; правильне харчування, більше вітамінів та продуктів, що містять йод (кольорову і морську капусту, морську рибу); фізичну активність.
Можна спробувати створити штучний стрес, але позитивний. Потрібно зайнятися чимось новим, або згадати абсолютно старе. Спробуйте внести різноманітність у повсякденну рутину. Переключитись в інший вид діяльності.
Хваліть себе, радійте кожному маленькому успіху у своєму житті.
І у висновку хочеться сказати про те, що якщо є депресія, то з нею відразу необхідно боротися, а не запускати її. Пам’ятайте, що, дотримуючись всіх цих правил, весняна депресія легше буде протікати і обов`язково пройде при зміні пори року.

Дейдей М.Б.,
методист обласного методичного кабінету
депресія фото

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.