Ще раз про шкідливість куріння!

До соціальних небезпек, які набули широкого поширення в суспільстві та несуть загрозу життю і здоров’ю людей, належить вплив на особистість через вживання психоактивних речовин (алкоголь, наркотики, куріння).
Мова статистики: Куріння – найбільш поширена звичка, яка руйнує здоров’я людини і впливає на її подальші успіхи. За статистикою на нашій чудовій планеті Земля палить близько 1,3 мільярда людей. Кожний десятий дорослий помирає через тютюн. Щороку 5 мільйонів людей вмирає від куріння, з них – більше 600 тисяч – це пасивні курці. У нашій державі нікотин щодня забирає життя 1 тисячі людей. Статистика свідчить про те, що куріння є одним із найстрашніших вбивць людини.
В Україні щоденно курять 42% дорослих чоловіків і 9% дорослих жінок, а серед молоді – 45% юнаків та 35% дівчат. Всього в Україні є майже 6,2 мільйонів активних курців, а це одна третина працездатного населення. Ми займаємо 17 місце у світі за кількістю тих, хто курить. Особливо сумна статистика серед молоді: маємо друге місце у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курить більше 30% юнаків і дівчат. За кількістю викурених сигарет на одного громадянина (2500 – в рік, 7 – на день). Україна займає теж друге місце.
Всесвітній банк визначає, що збитки економіки в Україні від куріння становлять близько 2 мільярдів доларів на рік.
Шкода від куріння для здоров’я людини:
-закупорюються судини, що викликає серцеві напади та інсульти;
-виникають ризики захворювання органів дихання: бронхіти, емфізема, пневмонія;
-тютюн і тютюновий дим викликає ріст ракових пухлин. Доведено, що у 90% випадків тютюн є причиною смертності від раку легень;
-під впливом куріння падає зір;
-шкіра людини, яка палить, старіє швидше, ніж у тих, хто не курить.
У курців появляється синдром «тютюнового обличчя»: обличчя блідо-сіре, більш виражені зморшки, жовтіють зуби:
-погіршується психічне здоров’я. Курці дратівливі, погано харчуються, погано сплять;
-куріння забирає час (10-15 діб на рік) та гроші – до 1000 гривень
на місяць;
-зменшується працездатність;
-фізична і психічна залежність від нікотину розвивається дуже швидко;
-розвивається безпліддя, імпотенція.
Згубність паління для дітей. Для дитячого організму паління є особливо згубне. У США для виявлення цієї шкоди провели детальне вивчення 22 тисяч дітей обох статей. Результати обстеження:
-курці виявились меншими ростом від однолітків, які не палять;
-об’єм грудної клітки у них менший;
-уступають своїм одноліткам у розумовому розвитку;
-хлопці-курці не проявляють інтересу до спорту;
-відсоток дітей, які палять, вищий у тих сім’ях, де палять батьки.
На жаль, кількість курців серед молоді і жінок продовжує зростати. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але і гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства. Боротьба з курінням на державному рівні є зараз головним завданням, якщо ми хочемо бачити свою спільноту здоровою і дієздатною.
Як боротися з курінням:
1.Сила волі – головний інструмент. Лише зусиллям волі можна змусити себе кинути палити. Лише тверде рішення, ясна мотивація і підтримка оточуючих лежать в основі успіху.
2.Загляньте всередину себе. Необхідно ясно визначити, що є основною причиною паління. Це може бути потреба у зниженні внутрішньої напруги, самозаспокоєння чи стереотипи поведінки оточуючих.
3.Перший крок. Кидайте палити одразу, як вирішите. Почніть з одного дня і проживіть його без сигарети. Не впадайте у відчай, якщо будуть відбуватися зриви. За статистикою кожен курець намагався кинути палити не менше 7 разів. Миттєво від цієї звички не позбудешся.
4.Знайти власний шлях. Виберіть свій метод, що враховує вашу індивідуальність. Гризіть сухарики або горішки, почніть робити зарядку, обливатися водою. Робіть все, що вважаєте для себе корисним. Утримайтесь від публічних оголошень про початок своєї боротьби з курінням, бо серед ваших знайомих можуть виявитися провокатори, які будуть пропонувати закурити.
У першу чергу, це хороший привід пишатися собою, своєю силою волі. У більш віддаленій перспективі вас чекає збережене здоров’я і хороший вигляд.
Бережіть себе!!!

Болюк З.А.,
заступник завідувача обласних та
м. Івано-Франківська курсів УКК

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.