Тихий вбивця – чадний газ

Чадний газ (СО) – тихий убивця, небезпечний тим, що потрапляючи в кров, він сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень по організму. Через це людина гине як від задухи.
Чадний газ не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути. Він утворюється в результаті неповного згорання різних видів палива: вугілля, дров, нафти, природного газу в умовах нестачі кисню. Тобто, якщо в приміщенні немає достатнього доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція, забиті димарі, то там може збиратись чадний газ. Крім того, вітряна погода може спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах, а через це небезпечні продукти горіння не виводитимуться назовні і накопичуватимуться у приміщенні.
Отруєння може статися під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових підприємствах. Велика кількість смертельних випадків стається в закритих приміщеннях з відсутньою вентиляцією, наприклад, у гаражах.
Газові конвектори також можуть бути небезпечними: якщо тяга недостатня – продукти згоряння можуть проникати у приміщення. Якщо відчутний запах газу – у жодному разі не можна вмикати чи вимикати електричні прилади та світло. Терміново зателефонувати “104″.
Ознаки отруєння.
Поява перших ознак та ступінь тяжкості отруєння оксидом вуглецю залежить від кількості газу в атмосфері, в якому знаходиться постраждалий. Крім того на це впливає час контакту з загазованою атмосферою, а також умови, при яких виникає отруєння. Невеликі його дози викликають запаморочення, головний біль (ніби “обруч” на голові), послаблення пам’яті, уваги, головокружіння, відчуття втоми і вповільнення реакції постраждалого. Крім того, виникає відчуття тяжкості та пульсація в голові; потемніння та мерехтіння “мушок” в очах, шум у вухах.
У подальшому виникає почервоніння обличчя, серцебиття, дрижання, слабкість, нудота і блювання.
При тяжких отруєннях приєднується м’язова слабість, дихання стає поверхневим, пульс стає частим, зіниці розширюються. Виникає сплутаність свідомості, наростаюча сонливість змінюється втратою свідомості. В умовах м’язового розслаблення виникає мимовільне випорожнення кишечнику і сечового міхура. Обличчя набуває блідо-синюшного забарвлення. При явищах пригнічення серцевої діяльності, дихання, виникнення судом може настати смерть.
Щоб уникнути отруєння, треба дотримуватись правил безпечного користування автономним опаленням та газовими приладами:
- тримайте відкритою кватирку (чи встановлюйте вікно на провітрювання) весь час користування газовими приладами. За щільно зачинених вікон у холодну погоду, обмежується циркуляція свіжого повітря. Тож, при роботі газових приладів у повітрі підвищується концентрація шкідливих продуктів згоряння;
- користуйтеся газовими приладами тільки при наявності тяги в димоходах і вентиляційних каналах. Перевіряти тягу потрібно перед включенням і під час використання газових приладів. Слідкуйте за технічним станом димових і вентиляційних каналів. Вони повинні бути цілими і незасмічені;
- не користуйтеся електровитяжкою (та взагалі її не встановлюйте!) у приміщеннях, де працює газовий прилад з відводом продуктів згорання у димохід. Якщо одночасно працюють така витяжка та димохідний газовий прилад (котел, колонка), електровитяжка створює зворотну тягу, через що утворюваний у процесі горіння чадний газ, не виводиться у димохід, а накопичується у приміщенні.
- не користуйтеся газовими приладами при сильних поривах вітру, адже може утворитися зворотна тяга. Слідкуйте за кольором полум’я на пальниках – має бути синім або фіолетовим. Жовте полум’я – це ознака неповного згоряння газу, тож необхідно відрегулювати подачу повітря в пальник;
- не перекривайте пічний димохід на ніч;
- не залишайте двигуни авто працюючими в закритих приміщеннях.
Пам’ятайте, що звичайний протигаз не захищає від чадного газу.
Перша допомога при отруєнні чадним газом
Якщо при увімкнених конфорках чи колонці починає боліти голова і з’являються подібні симптоми отруєння – потрібно негайно вийти на свіже повітря, вимкнути усі нагрівальні прилади, відчинити усі вікна, двері для протягу.
При отруєнні чадним газом, потерпілого необхідно винести на свіже повітря, покласти під голову подушку, розстебнути комір і пояс. Найкращий засіб при цьому отруєнні – довготривале вдихання кисню. Якщо є можливість, потрібно принести з аптечки кисневу подушку. На голову і груди кладуть холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки. Якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм, чи кавою. Ні в якому випадку не можна давати алкоголю. При втраченій свідомості, дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків. Якщо потерпілий не дихає, або дихання швидко погіршується, потрібно зразу приступати до проведення штучного дихання за методом “рот в рот”, або “рот в ніс”. Після надання першої допомоги потерпілого необхідно швидко відправити у лікарню, викликавши машину «швидкої медичної допомоги» за телефоном «103».
Для прикладу, несправне обігрівальне обладнання мало не вкоротило віку дітям з Великої Березовиці, Тернопільської області. 11 листопада з отруєнням чадним газом сестер 11 та 14 років доставили без свідомості, в реанімаційне відділення обласної дитячої лікарні. Приблизно десь за годину-півтори – діти прийшли до свідомості та переведені в пульмонологічне відділення. Буквально ще кілька хвилин, їх би просто не врятували. Як повідомили в обласному управлінні Держслужби з надзвичайних ситуацій, діти постраждали внаслідок несправності газової колонки.

Не залишайте дітей без нагляду при ввімкнених нагрівальних приладах!

Євген Піндус,
завідувач обласних та м. Івано-Франківська курсів УКК
НМЦ ЦЗ та БЖД Івано-Франківської області

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.