Підступність весняної алергії

Кожна людина зустрічає прихід весни у піднесеному настрої. Для багатьох людей це найкраща пора року. Однаку деяких  різко погіршується самопочуття. Чхання, нежить, кашель, червоні очі, які постійно сльозять … Весняний вітерець розносить всюди рослинний пилок, який організмом може розпізнаватися, як небезпечна чужорідна речовина, імунна система відразу ж активізується і починає боротися з алергеном, як з бактеріями або вірусами. Так розвивається весняна алергія (поліноз). Чинники, що викликають алергію, називають алергенами. У світі 20-40% населення схильні до алергічних реакцій, в нашій країні кожний шостий житель страждає цим захворюванням. Що ще більш невтішне – з кожним роком число хворих на алергію збільшується.
Алергічні реакції у людей проявляються по-різному, хтось круглий рік страждає від дихальної алергії, а в когось неприємні прояви турбують тільки під час весняного цвітіння. Звісно головними алергенами у весняний період є рослини. Але, квітковий пилок тільки провокує виникнення алергічної реакції, до головних причин виникнення алергії, фахівці відносять:
- ослаблений після зими імунітет;
- неправильне, нераціональне харчування та авітаміноз, що виникає внаслідок такого харчування;
- знижена стресостійкість організму.
Часто весняна алергія не закінчується разом з періодом цвітіння, а переходить в харчову алергію. І якщо, наприклад, людина страждає від алергії на пилок берези, то йому протипоказані абрикоси, персики, червоні яблука і сира морква. А якщо його «дістає» пилок ліщини, то спровокують алергію і фундук, також інші горіхи.Відомо, якщо у людини є спадкова схильність до алергії, то вона сприйнятлива до певних алергенів.
Підступність весняної алергії в її схожості з симптомами простуди. Нерідко буває так, що люди лікуються антибіотиками і лише з часом розуміють, що це лікування неефективне. Багато хто стикнувшись вперше з проявами захворюванням надіється, що це щось не серйозне і воно пройде само. Проте таке ставлення згодом може привести до ускладнень. Тому слід обов’язково звернутися до лікаряі взяти алергію під контроль.
Поліноз не піддається звичайному лікуванню, всі наявні лікарські засоби лише допомагають полегшити стан страждальцю. Саме тому, для вирішення цієї проблеми, спочатку обов’язково слід визначити, на який чинник навколишнього середовища організм реагує алергічною реакцією. В алергоцентрах проводять спеціальні тести (наприклад, шкірні проби, дослідження крові), які дозволяють виявити алерген. Зазвичай причиною весняної алергії стає пилок рослин.
Лікування кожного алергіка проводиться індивідуально. Одним із найефективніших способів є профілактична імунотерапія. Суть цього методу в тому, що в організм хворого вводяться доза алергену, яку поступово збільшують, роблячи людину несприйнятливою до них. Цей спосіб боротьби з хворобою вимагає регулярного відвідання кабінету алерголога протягом 1-1,5 місяців.
Крім медикаментозного лікування полегшити симптоми алергії допоможуть деякі заходи, наприклад, знаючи, що пік цвітіння припадає на період з 5 до 10 годин ранку, по можливості потрібно змінити режим перебування в цей час на вулиці. Потрібно також намагатися уникати перебування на сонці і гуляти в сиру погоду, коли пилок прибитий до землі. Остерігатися треба і вітряних сухих днів. Якщо роботи у дворі в небезпечні години не уникнути, то використовуйте марлеву пов’язку, яка створить бар’єр для проникнення пилку до слизових оболонок. Після того, як побували на вулиці, прийміть душ, змініть одяг це допоможе позбутися від пилку. Також необхідно частіше купати домашніх тварин, які живуть поруч з вами і бувають на вулиці. Не сушіть білизну на відкритому повітрі в період цвітіння.
Тож візьміть алергію під свій контроль і будьте здорові!

Левицький Н.Б.,
викладач обласних та м. Івано-Франківська курсів
удосконалення керівних кадрів

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.