Пожежна безпека культових споруд

В Україні все частіше виникають пожежі в старовинних дерев’яних храмах. Вогонь знищує не тільки унікальні пам’ятки архітектури XVIII-XX століття, а й старовинні ікони та інший церковний скарб, що має велику історичну та духовну цінність.
Статистика свідчить, що за останні 10 років в Україні від пожеж постраждала 291 церква, а повністю вогонь знищив 37 храмів. У нашій області спостерігається тенденція до збільшення кількості загорянь в культових спорудах. Так, протягом останніх років фіксувалось не більше однієї пожежі на рік, в той час, як уже з початку року виникло 3 загоряння.
Але, навіть, за такої нібито невеликої кількості пожеж, матеріальні, духовні та історично-культурні втрати є досить відчутними, вони мають резонансний характер для суспільства.
Серед усіх чинників, які спричинили виникнення пожеж, найчастіше являється людський чинник, що становить близько 75%. Більшість пожеж в культових спорудах виникають у молитовних залах, побутових приміщеннях для зберігання церковного інвентарю та в куполах.
Загальновідомо, що пожежною небезпекою в спорудах духовенства є дерев’яні будівельні конструкції, іконостаси, ікони, а також дерев’яні елементи куполів, що найчастіше потерпають від пожеж. Однією із особливостей культових споруд є також те, що в деяких із них використовується пічне опалення. Слід звернути увагу, що печі також використовуються у дерев’яних храмах та церквах. Такі будівлі потребують особливої пильності та уваги з точки зору пожежної безпеки.
Основними ж причинами виникнення таких надзвичайних подій – є порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок та необережне поводження з вогнем, тому під час експлуатації культових споруд слід дотримуватися загальних вимог, а саме:
- провести виміри опору силової та освітлювальної електромережі;
- лампи розжарювання закрити в суцільне силікатне скло, яке захищає колбу лампи;
- заборонити, особливо під час проведення богослужінь залишати без нагляду відкритий вогонь;
- підсвічники надійно закріпити до підлоги на відстані не менше 1 м. від матеріалів, що легко піддаються займанню;
- провести обслуговування, а де необхідно капітальний ремонт приладів пічного опалення;
- забезпечити приміщення храмів первинними засобами пожежогасіння;
- провести вогнетривке оброблення елементів дерев’яних конструкцій перекриття;
- приміщення культових споруд площею понад 500 кв. м. обладнати автоматичною установкою пожежної сигналізації.
Пам’ятайте! Знання елементарних правил пожежної безпеки допоможе уникнути загорання, а знання першочергових дій у разі пожежі – допоможе зберегти матеріальні та духовні цінності держави.

Мар’яна Уляшкевич,
методист обласного методичного кабінету

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.