Пам’ятка населенню при укусах отруйних плазунів

Останнім часом на території Івано-Франківщини в рази почастішали повідомлення про укуси людей зміями. Вчених це не дивує, оскільки популяції плазунів на території України з року в рік більшають. Тому з настанням весни необхідно знати всім про дану небезпеку, щоб наш відпочинок на природі не приніс нам небажаних сюрпризів.
Через спекотні літа й велику кількість занедбаних ділянок змії все ближче підбираються до людських обійсть. Зареєстровані випадки появи змій у межах міста Івано-Франківська.
Але рятувальники вважають, що найбільша проблема — низький рівень поінформованості людей щодо плазунів та й взагалі небезпечних «сусідів». Лише 45% населення може з точністю визначити, що за істота повзає під ногами, а надати першу невідкладну допомогу — ще менше.
На території України нараховується одинадцять видів отруйних змій. Найбільш розповсюджені гадюки. Після укусу гадюки трагічні наслідки бувають рідко, але деколи розвиваються тяжкі ускладнення.
Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені, зимою впадають в сплячку, обираючи для цього нори гризунів. Необхідно знати деякі звички змій. Щитомордники перед нападом дрібно трясуть кінчиком хвоста. Полоз лісовий та мідянка трапляються дуже рідко і належать до зникаючих видів.
Якщо укусила змія, перш за все слід визначити, отруйна вона чи ні. На місці укусу залишаються сліди від зубів змії у вигляді двох серпоподібних смуг, утворюючих напівовал із дрібних точок. Неотруйна змія залишає тільки цей слід на шкірі. Якщо ж укусила отруйна змія, то в передній частині напівовала між серпоподібними смугами є дві ранки (сліди від її двох отруйних зубів), з яких переважно витікає кров.
Токсичність отрути залежить від ряду факторів: фізіологічного стану і віку змії, кліматичних умов її перебування, часу, який минув з моменту пробудження від сплячки. У голодних змій отрути більше, ніж у ситих.
Отрута змій дуже складна за хімічним складом і являє собою комплекс речовин білкової природи з різним механізмом дії. Зміїна отрута руйнує еритроцити, порушує згортання крові, збільшує проникливість клітинних мембран, уражає нервову і серцево-судинну системи. Можливий розвиток алергічної реакції аж до анафілактичного шоку.
Що необхідно зробити, якщо укусила отруйна змія?
• Перш за все постаратися як можна скоріше відсмоктати з рани отруту, постійно її випльовувати. Не можна цього робити тим, у кого є поранення слизової губ або порожнини рота. Для безпечного відсмоктування можна використати одноразовий шприц із зрізаною верхівкою. Рану слід обробити 5%-ним спиртовим розчином йоду або одеколоном, спиртом.
• Відсмоктавши отруту, обмежити рухомість потерпілого. Якщо змія укусила в ногу, прибинтувати її до другої ноги та, підклавши що-небудь під ноги, злегка підняти їх. При укусі в руку необхідно зафіксувати її в зігнутому положенні. При сильному болі можна прийняти 1-2 таблетки анальгіну або баралгіну. Щоб прискорити виведення отрути, давати потерпілому пити більше чаю і лужної мінеральної води.
• Найбільш ефективний засіб проти зміїної отрути – полівалентна протизміїна сироватка, введена не пізніше ніж через 30 хвилин після укусу. Але вводити її може та повинен тільки медичний працівник. Самостійність небезпечна через можливий розвиток алергічних реакцій на введення сироватки. І якщо людині не надати термінової допомоги, вона може загинути.
• Основне: потерпілого потрібно якомога швидше на носилках або попутним транспортом доставити в найближчий медичний заклад.
Часто першу допомогу при укусах змії надають неправильно.
Категорично забороняється:
• накладати джгут на кінцівку вище місця укусу. Ця міра не перешкоджає всмоктуванню і розповсюдженню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці та сприяє розвитку некрозу (омертвіння) тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці та різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута;
• припікати місце укусу вогнем, хімічними речовинами. Отруйні зуби змії досягають до сантиметра в довжину, отрута вводиться глибоко в м’язову тканину;
• розрізати рану на місці укусу. Порізи випадковими предметами (осколок скла, ніж) приводить до виникнення інфекцій, пошкодження вен і сухожилок;
• вживати алкоголь. Він не являється протиотрутою і навпаки погіршує виведення отрути з організму, підсилює його дію.
Всі ці маніпуляції не тільки не корисні, але й шкідливі.
Відправляючись на відпочинок на природу слід бути обережним. Не забувайте, що змія кусає тільки захищаючись!

Назар Левицький,
викладач обласних та м. Івано-Франківська курсів
удосконалення керівних кадрів

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.