Обережно, борщівник Сосновського!!!

Такого виду таблички, що інформують про небезпеку та серії різних повідомлень по радіо, телебаченні місцевого та всеукраїнського рівня, у пресі загалом, часто привертають увагу громадськості, керівників різних рівнів державних та інших форм господарювання на землі до цієї культури, яка завдає шкоду, як сільському господарству, так і здоров’ю населення.
Ця отруйна багаторічна рослина родини зонтичних в дикому вигляді росте на Кавказі. В Україну завезена, росте і розмножується в нових кліматичних умовах дуже швидко. Тепер вона трапляється майже по всій території –  на луках, берегах річок, вздовж доріг, в лісосмугах. Назва «борщівник» походить від народних звичаїв брати стебла і листя їстівних видів борщівників (очищених від шкірки) в борщ та споживання очищених стебел в сирому вигляді.
Зараз, як їжа не використовується через схожість із токсичними видами та схрещеними гібридами, які мають різні види токсичності.
В  народі  називають борщівник  «ведмежа  лапа», «окупант». Ця чужа для України рослина містить фотоактивні сполуки, небезпечні для шкіри людини при сонячному опроміненні.
В перші 2-3 роки росте тільки листя, а потім з’являється трубчастий пагін із декількома суцвіттями. Зростає до 3-5 метрів у висоту, товщина стебла – до 10 сантиметрів. Насіння дозріває, навіть якщо стовбур рослини зрізано, розсівається в діаметрі 5-6 метрів навколо рослини. Проте, переноситься вітром на великі відстані, зберігає здатність до проростання протягом кількох років.
Токсична дія борщівника Сосновського проявляється при попаданні на шкіру прозорого водянистого соку рослини, який містить фотоактивні сполуки (фуранкумарини). Виникає малопомітне подразнення, як від кропиви. Але під дією ультрафіолетового випромінювання токсичні властивості в  сотні разів підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків  1-3 ступеня. У переважній більшості страждають відпочиваючі, рибалки та косарі. Опіки у перші кілька днів схожі на термічні. Їх  площа може сягати 15-40 відсотків тіла. Для них характерне почервоніння шкіри, водянисті пухирі. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Загалом лікування  триває 5-10 днів, але якщо люди зволікають і не звертаються вчасно, то розтягується до трьох тижнів. Іноді проводяться  навіть оперативні втручання.
Борщівник Сосновського завдає шкоду не лише здоров’ю населення, але і сільському господарству. Він швидко розростається і пригнічує рослинність. Під ним зникає навіть деревна дернина.
В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні. Згідно із ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України, знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів у боротьбі з бур’янами, у тому числі із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за ст.5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Способи боротьби не є складні. Ця рослина розмножується лише насінням, а тому потрібно не допускати квітконосів. Для  цього  борщівник
викошують. Разове викошування не є ефективним. При викошуванні слід одягатися у щільний одяг, на руки брати гумові рукавички. Скошені стебла необхідно спалювати. У знешкодженні рослини на городі добре допомагає викопування коренів. Хімічним методом, це роблять застосуванням гербіцидів (гліфосат, раундап, торнадо). Обробку  потрібно робити до початку цвітіння. Доза гербіцидів має бути подвійною. Повторна обробка здійснюється через 15-20 діб.
Тільки взявшись всією громадою, застосовуючи різні методи боротьби протягом кількох років можна позбутися цього «окупанта».

Болюк З.А.,
заступник завідувача обласних
та міста Івано-Франківська курсів
удосконалення керівних кадрів

8c3a1622c80c7610597ee432a93fb513

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.