Небезпечні дари лісу

Восени дуже популярним способом проведення вільного часу є, звичайно, збирання грибів. Це чудовий спосіб відпочити на свіжому повітрі та насолодитися природою. Нерідко подібний відпочинок супроводжується пікніком та іграми. І дуже часто люди нехтують правилами безпечної життєдіяльності. Громадяни розводять багаття в заборонених місцях, збирають будь-які гриби, не знаючи, напевне, безпечні вони чи ні.

Гриби – це смачно й корисно. Вони містять  білки, небагато жирів і вітаміни. Та щороку радість від грибного сезону затьмарюють сумні факти – грибні отруєння.

Останнім часом в Україні почастішали випадки отруєння. Аналіз цих випадків свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки.

Біда трапляється з тими, хто не може відрізнити їстівні гриби від отруйних. Тому у грибний сезон потрібно ще раз пригадати собі ознаки отруйних грибів.

Івано-Франківщина  щедра і багата на різноманітні грибні делікатеси. Вже сьогодні є актуальним нагадати мешканцям нашого краю про всю небезпеку цих смачних знахідок.

Під час збирання, у першу чергу, потрібно звертати увагу на форму гриба, зовнішнє забарвлення, колір і запах м’якоті до розрізу і після. Це допоможе розрізняти ядовиті гриби. Адже багато з них мають у природі своїх «двійників» і їх треба чітко розрізняти і ніколи не брати у руки «незнайомців», особливо це правило стосується дітей.

Ознаки отруйних грибів

Найнебезпечніший гриб – бліда поганка. Зустрічається вона часто. Недосвідчені грибники іноді плутають її з печерицями або сироїжками. У поганці, як і в інших грибах, дуже багато амінокислот, жирів та інших корисних речовин. Але  гриб містить сильну отруту – аманитоксин. Він не руйнується при термічній обробці, не розчиняється у воді. Ця небезпечна отрута руйнує клітини печінки. Одна бліда поганка, яка потрапила в їжу, може погубити трьох-чотирьох дорослих людей. Бліді поганки трохи схожі на печериці, але в блідої поганки нижній бік шапки зеленувато-білий, а в печериці – рожевий.

Мухомор легко розпізнати за яскраво-червоною, з білими плямами шапкою. Іноді зустрічаються сірі мухомори.

Жовчний гриб схожий на білий, але верхня частина його ніжки покрита візерунком у вигляді чорної або темно-сірої сітки, а м’якоть на зламі червоніє.

Несправжні лисички схожі на лисички їстівні, але їхні шапки рівні, червонувато-оранжеві, а не світло-жовті, як у їстівних, а із надламаної шапки несправжньої лисички виділяється білий сік.

Збираючи опеньки, уважно оглядайте їхні ніжки. У їстівних опеньків на ніжці є кільце з плівки, а в несправжніх такої плівки немає, і пластинки під шапкою зеленуваті.

Перцевий гриб. Його часто плутають з їстівними грибами – моховиками і маслюками. Щоб їх відрізнити, важливо знати таку прикмету: якщо ви зріжете перцевий гриб, то на зрізі він почервоніє. Моховик при цьому посиніє, а маслюк не поміняє забарвлення.

 Щоб не отруїтися грибами, будьте уважні, коли їх збираєте. Якщо гриб схожий на отруйний, якщо ви сумніваєтесь, чи він їстівний, краще викиньте його.

Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж швидкісних трас.

Слід пам’ятати, що гриби мають властивість накопичувати різні отруйні речовини. Їх не можна збирати у парках та скверах, біля смітників, уздовж автомобільних трас та залізничних колій.

Екологічно нечистий гриб небезпечний, як і отруйний.

           Правила збирання грибів

 • збирайте в лісі лише ті гриби, про які ви знаєте напевне, що вони   їстівні;
 • гриби, яких ви не знаєте чи які викликають у вас сумнів, не кладіть у їжу і не пробуйте сирими на смак;
 • ніколи не беріть грибів, що мають біля основи ніжки подібне на бульбу потовщення і біля шапочки комірець (як у червоного мухомора), не куштуйте їх;
 • коли збираєте  пластинчаті гриби, особливо сироїжки та лісові  печериці, слідкуйте щоб у них була ціла ніжка і ви могли побачити чи немає потовщення біля корінця;
 • ніколи не збирайте і не їжте грибів зморщених, червивих, зіпсованих;
 • не їжте сирих грибів;
 • якщо ж зустрінете в лісі бліду поганку – не наближайтесь і не беріть у руки. Отрута залишається навіть після миття рук чи на лезі ножа;
 • слідкуйте за  тим, щоб діти збирали гриби разом із дорослими;
 • ще раз перевірте вдома принесені гриби, особливо ті,  які збирали діти; гриби  підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється отрута;
 • при обробці кип’ятіть гриби  10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити;
 • обов’язково вимочіть або відваріть їстівні гриби, які використовуєте для соління;
 • не пригощайте ні в якому разі грибами дітей,  літніх людей  та вагітних жінок;
 • суворо дотримуйтеся правил консервування грибі;

Дотримуючись правил безпечної поведінки під час збирання  та приготування грибів, ви зможете уберегти себе від отруєнь. Та коли ви потрапили у біду, не потрібно панікувати, а діяти чітко і злагоджено.

У хворих, що отруїлися грибами, спостерігаються подібні ознаки отруєння: відчувається  загальна слабкість, знижується артеріальний тиск, починається  головна біль. У людини з’являються розлади шлунку, нудота, блювота, понос. У потерпілої людини змінюються зіниці – одна стає ширша, друга – вужча. Людина починає марити, у неї іноді з’являються зорові та слухові галюцинації. Після того, як людина пробуджується від цього, вона може втратити свідомість. Втрата свідомості супроводжується посмикуванням м’язів рук і обличчя.

Памятайте!Навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно викликати лікаря та звернутися до медичної установи. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини.

До тих пір, поки прийде лікар,  хворому потрібно дати випити 3-4 склянки солоної води, або 1-2 л розчину марганцівки, потім визвати блювоту. Таку процедуру слід повторити декілька разів. Таким чином ми якнайшвидше промиваємо шлунок і зменшуємо рівень отрути в організмі. Ніколи не можна під час отруєння давати потерпілому спиртних напоїв, бо це сприяє кращому засвоєнню отрути.

Обов’язково треба дати хворому випити багато рідини: міцного чаю, кави чи просто води. До приходу лікаря потерпілого не годувати.

Щоб встановити причини отруєння, треба зберегти рештки грибів. Таким чином можна буде швидше і оперативніше вилікувати хворого.

І пам’ятайте, про ніяке самолікування не може йти й мови – чим більше токсинів потрапить у кров, тим важче буде вилікувати хвору людину.

Увага! Найбільше насторожує медиків те, що часто серед отруєних грибами є діти, навіть дуже маленькі. Страви із грибів важко перетравлюються,  а отже, їх не повинні їсти діти та люди із захворюванням печінки та шлунково-кишкового тракту. Пам’ятайте, що такі отруєння важко піддаються  лікуванню і можуть мати смертельні наслідки.

Шановні краяни, під час «грибного» сезону будьте надзвичайно уважними!

Бережіть своє життя !

Мар’яна Уляшкевич,

методист обласного методичного кабінету

0_670bf_65ce3199_l
tiger_1329854398

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.