Людський фактор при виникненні пожеж

У зимовий період рятувальники ДСНС фіксують різке збільшення кількості пожеж у житловому секторі, які часто призводять до трагічних наслідків. Лише від початку року в країні внаслідок пожеж загинула вже 231 особа, а постраждало – 137.
На Івано-Франківщині з початку 2017 року зареєстровано 150 пожеж, у 2016 році за аналогічний період – 158. З початку поточного року внаслідок пожеж загинуло 10 людей, за аналогічний період 2016 року – 5 осіб.
Так, нещодавно у м. Івано-Франківську по вул. Сухомлинського виникла пожежа в квартирі п’ятиповерхового житлового будинку. Вогнем знищено меблі та речі домашнього вжитку на площі 30 м.кв. На пожежі врятовано 7 осіб (з них 5 дітей) та виведено на свіже повітря 9 осіб. В лікувальні заклади доправлено 2 особи. Попередня причина виникнення пожежі – порушення правил пожежної безпеки при користуванні газовими приладами. Збитки становлять понад 60000 грн.
Основними причинами виникнення пожеж у помешканнях є порушення громадянами правил пожежної безпеки під час експлуатації електрообігрівачів та печей, а також паління у нетверезому стані, дитячі пустощі з вогнем, перенавантаження або несправність електромережі.
Необережне поводження з вогнем – домінуюча причина пожеж. Через порушення громадянами правил пожежної безпеки в побуті при користуванні електронагрівальними приладами, пічним опаленням з року в рік все більшої актуальності і гостроти набуває проблема забезпечення безпеки життя людей.
Як свідчить статистика, кожна третя пожежа в області виникає в житловому секторі. Отже, людський фактор є першопричиною при виникненні пожеж.
Щоб уникнути нещасних випадків, які призводять до людських жертв та матеріальних збитків, не нехтуйте елементарними правилами пожежної безпеки.
Пам’ятайте, пожежу краще попередити, ніж ліквідувати. Електронагрівальні прилади, настільні лампи, радіоприймачі, телевізори та інші побутові прилади вмикайте в електромережу лише через штепсельні з’єднання заводського виготовлення.
Перед увімкненням електроприладу до електричної мережі перевіряйте електричний шнур на цілісність.
Вмикайте електрошнур в електромережу, розетку тільки сухими руками.
Не дозволяйте дітям самостійно використовувати увімкнуті в електромережу електроприлади.
Замінюйте згорілі запобіжники тільки на заводські.
Категорично забороняється:
- підключати до однієї електричної розетки декілька потужних електроспоживачів;
- застосовувати для захисту електромереж нестандартні запобіжники;
- заклеювати дроти шпалерами, обмотувати електролампи папером, тканиною або іншими горючими матеріалами;
- користуватися ушкодженими вимикачами, розетками;
- перевіряти наявність напруги руками;
- працювати з електричними шнурами під напругою;
- ремонтувати електроприлади, які увімкнуті в електромережу;
- залишати без нагляду увімкнуті в електричну мережу електричні нагрівачі.
Проте, якщо вже так трапилось, що виникла пожежа, то запам’ятайте наступні правила:
- не панікуйте! Телефонуйте за номером 101 і викликайте рятувальників на допомогу;
- електричні прилади, які загорілися, не можна гасити водою. Вода дуже добре проводить електричний струм. Якщо загорівся електроприлад (наприклад, телевізор), необхідно спочатку від’єднати його від напруги, узявшись за вилку рукою, обмотаною сухою тканиною або вимкнути електрику на щитку (викрутити запобіжники, вимкнути рубильник чи вимикач). Якщо прилад продовжує горіти, накрий його покривалом. Воду треба лити, стоячи збоку, тому що нагрітий кінескоп може вибухнути;
- якщо ви самостійно не в змозі приборкати полум’я, залиште квартиру, але перед тим перекрийте подачу газу та електроструму, щільно закрийте всі двері, щоб позбутися протягів і завадити розповсюдженню вогню;
- двері в задимлене приміщення відкривайте обережно, щоб уникнути спалаху полум’я від швидкого припливу свіжого повітря;
- у сильно задимленому приміщенні просувайтеся поповзом або пригнувшись, дихайте через зволожену тканину;
- при загоранні одягу на людині не дозволяйте їй бігти; необхідно повалити її на землю і рясно полити водою, збити вогонь;
- не роздягайте обпаленого, якщо одяг його прогорів, накрийте уражені частини тіла стерильною марлею, іншим матеріалом;
- легкозаймисті рідини (наприклад, бензин) також не можна заливати водою. Вони легші за воду, і якщо на рідину вилити воду, вона спливе на поверхню і продовжуватиме горіти, поширившись по всій поверхні. Її можна загасити, засипавши землею, піском, у крайньому разі навіть пральним порошком. Спочатку треба засипати краї, а потім — середину.
Сподіваємося, що наші поради принесуть Вам тільки користь і допоможуть запобігти трагічним наслідкам.
Шановні краяни, запам’ятайте, найголовніше правило при пожежі:не піддаватися паніці і не втрачати самовладання!

Уляшкевич М.О.,
методист навчально-методичного центру
цивільного захисту та безпеки життєдіяльності
Івано-Франківської області
1426239_465519480234559_206548436_n

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.