Змії атакують!

З початком спекотної погоди збільшилась кількість випадків укусів людей зміями. Цього року змії активізувалися дуже рано, перший укус гадюки зафіксовано ще у квітні. Цьому сприяли висока температура повітря, відсутність опадів.
Змій нині доволі часто можна побачити там, де люди аж ніяк не очікують їх зустріти: у парках, на території дитячих садочків, на подвір’ї людей, особливо у гірських районах. Гадюки та вужі часто з’являються там, де є побутове сміття, звалище будівельних чи інших матеріалів, на берегах річок та озер, сінокосах, узліссях. У таких місцях їм зручно ховатися від хижаків, є їжа і умови для розмноження.
І хоча ці плпзуни не становлять основної загрози для життя, варто пам’ятати деякі особливості їх поведінки.
Змія ніколи не нападає на людину першою. Якщо її потурбувати (випадково зачепити або наступити на неї) вона завжди перед нападом набуває загрозливої пози – згортається «калачиком», зигзагоподібно вигинає тіло, окремі види сильно шиплять.
Укус змії – акт самозахисту. При цьому зуби виступають допереду і під час укусу проникають у тіло жертви. Укуси отруйних змій глибокі і болючі.
Та бувають випадки, коли розійтися людині і гадюці не вдається. При кожній зустрічі зі змією людина відчуває інстинктивний страх. Це зрозуміло. Від змії нічого хорошого очікувати не доводиться. При укусі гадюки з’являється сильний біль, виникає набряк в місці укусу, який швидко зростає і поширюється на значну частину тіла. Характерна сонливість і непритомність, іноді збудження і судоми. Смерть після укусу змії в Україні рідкість.
Як правильно діяти у таких випадках, адже зміїна отрута є небезпечною для людини, а дитини особливо.
Після укусу необхідно:
- продезинфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою і т.п.);
- зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття;
- по можливості багато пити. В перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (води, молока, неміцного солодкого чаю);
- переміститися, якщо є можливість, у прохолодне затінене місце. Краще, якщо вдасться, забезпечити потерпілому повний спокій;
- прийняти 1 – 2 таблетки ліків від алергії;
- за можливості прикласти до рани лід, загорнутий в тканину;
- хворого варто доставити в найближчий лікувальний заклад, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу і введуть протиправцеву сироватку.
Після укусу категорично забороняється:
- піддаватися паніці. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Дихайте повільно і глибоко;
- накладати на уражену кінцівку джгут;
- робити надрізи в місці укусу або припікати ранки;
-обколювати місце укусу розчином марганцевокислого калію (марганцівки) або господарського мила;
- вживати алкоголь;
- займатися фізичною працею.
Аби уникнути небажаного сусідства із зміями, доречно обкошувати траву поблизу будівель, не засмічувати подвір’я будівельними та іншими матеріалами, проводити боротьбу із мишоподібними гризунами, зачиняти підвальні приміщення. Біля охайної та доглянутої оселі зміям нічого їсти і немає де сховатися.
Навчитися жити по-сусідству із зміями – це основне завдання селян. Насправді нічого страшного у цьому немає. Головне – озброїтись інформацією, не убивати безпідставно “плазуючих сусідів”, збагнути і проаналізувати ситуацію. В природі усе взаємопов’язане. Змії відіграють важливу роль в підтриманні екологічної рівноваги. Вони приносять користь, поїдаючи гризунів. Їх у свою чергу поїдають птахи та звірі. Що станеться, коли їх винищити? Відповідь зрозуміла – значно збідніє природа, спостерігатимуться деградаційні процеси. Знищити простіше, ніж вберегти. А вберегти природу і змій зокрема ми можемо лише спільно, озброївшись знаннями.

Дейдей М.Б.,
методист обласного методичного кабінету
vipera_berus_naturalist_if_ua

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.