Домедична допомога при переохолодженні

У період похолодань і нестабільних погодних умов виникає загроза переохолодження організму та обмороження частин тіла людини. Важливо розуміти, що переохолодження організму – це загальний стан людини, коли на всю поверхню тіла протягом довгого часу впливає холод. У цьому випадку температура тіла падає до критичних позначок, порушується робота всіх систем і органів. Хворобливі зміни і навіть смерть можуть наступати при плюсовій температурі + 5-7 °С.
Переохолодження організму частіше виникає у фізично виснажених, вимушено знерухомлених людей, дітей, літніх і тих, хто перебуває без свідомості. Погіршити ситуацію можуть отримані травми, сильний вітер, вологий чи мокрий одяг, наркотичне чи алкогольне сп’яніння, висока вологість повітря, перевтома. Переохолодження організму може бути викликано навіть при купанні в холодній водоймі. Ступінь його і наслідки будуть залежати від того, наскільки тривалим було перебування у воді.
Симптоми переохолодження організму. Спочатку людина відчуває прилив сил, збудження, але в той же час у нього бліднуть шкірні покриви, спостерігається синюшність носогубного трикутника. Потім починається задишка, відчуття холоду, м’язове тремтіння. Якщо ніяких дій в цей момент не зробити, стан буде погіршуватися: збудження зміниться апатією, загальмованістю, млявістю. Людина не зможе рухатися, стане слабкою, відчує сонливість і часто  втрачає свідомість у такій ситуації.
При тривалому переохолодженні розвивається обмороження (пошкодження тканин у результаті дії низьких температур). До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха і ніс.
Відповідно до рекомендацій МОЗ України, в разі переохолодження людини спочатку телефонуйте 103!
Що потрібно зробити до приїзду допомоги:
- перемістіть людину в тепле приміщення;
- якщо на людині мокрий одяг — зніміть та висушіть його;
- вкрийте людину ковдрою;
- дайте випити теплий напій (не алкогольний!), якщо людина може ковтати ;
- нагодуйте чимось солодким, якщо людина може нормально ковтати.
Чого НЕ можна робити:
- не намагайтесь зігріти людину в гарячій ванні;
- не чіпайте обморожені ділянки тіла та не масажуйте їх;
- у жодному разі не розтирайте шкіру снігом;
- не опускайте уражені кінцівки у гарячу воду та не прикладайте їх до батареї чи обігрівача;
- не давайте пити алкоголь. Алкоголь розширює кровоносні судини на поверхні тіла, а прилив крові викликає відчуття тепла. Внутрішні органи в цей час тепло втрачають. Втрата тепла з поверхні шкіри та кінцівок на холоді відбувається швидко, а загальна температура тіла знижується. Коли нам стає холодно, ми починаємо тремтіти. Саме тремтіння є одним зі способів, який допомагає тілу зберігати тепло. Втім, алкоголь порушує цей захисний механізм.
Кілька порад, щоби справді зігрітися:
-  не виходьте з дому голодними, а якщо змерзли – з’їжте щось і пийте достатньо рідини;
-  не куріть. Куріння, зокрема нікотин, погано впливає на стінки судин. Це збільшує ризики порушити терморегуляцію;
-  не носіть тісне взуття та одягайте кілька шарів одягу
-  обов’язкові атрибути в холод — рукавички, шапка, шарф, піднятий комір. Вони захистять відкриті ділянки шкіри від холоду
-  будьте активні — рухайте руками, пальцями ніг, але уникайте перевтоми, бо коли ви втомлені, то втрачаєте тепло швидше;
-  кожні півгодини-годину заходьте у тепле приміщення.
Посилання з адресами пунктів обігріву у всіх регіонах України: https://goo.gl/TKq9wb.

Левицький Н.Б.,
викладач обласних та міста
Івано-Франківська курсів
удосконалення керівних кадрів
1484136464_422
images

This entry was posted in Статті педагогічних працівників. Bookmark the permalink.